Pracownie PŚDS

ul. Spółdzielcza 3
26-200 Końskie

Telefon: (41) 372-84-06 Fax: (41) 372-57-60

PILNE:

Pracownie PŚDS

|
Administrator
Rozmiar liter:

 

Pracownia Artystyczna

W pracowni artystycznej prace powstają pod kierunkiem Marzeny Zabłotny. Uczestnicy, w zależności od zainteresowań i możliwości uczą się różnorodnych technik plastycznych. Jedną z nich jest grafika – uczestnicy tworzą swoje prace ołówkiem, węglem i tuszem. Inną formą grafiki jest linoryt, powstający za pomocą druku wypukłego. Technikę ta daje ciekawe rezultaty i jest bardzo lubiana przez uczestników. W pracowni popularne jest także malarstwo. Uczestnicy tworzą obrazy przy użyciu farb akrylowych, witrażowych oraz pasteli. Pracę powstają także przy użyciu kredek ołówkowych – uczestnicy tworzą własne rysunki lub kolorują gotowe wzory. Popularne jest także wyklejanie obrazków kulkami z plasteliny lub bibuły. W ostatnim czasie pracownia artystyczna zajęła się również papieroplastyką. Z wikliny papierowej powstają choinki, anioły oraz kosze i misy. Uczestnicy w pracowni artystycznej zajmują się też dekorowaniem przedmiotów tj. słoiki, butelki, wazony czy pudełka. Najpopularniejszą formą zdobniczą jest decoupage, polegający na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Przedmioty dekorowane są również za pomocą włóczki, sznurka i ozdób z filcu. Prace wykonane w pracowni artystycznej kilka nagród i wyróżnień w konkursach plastycznych.


  

Pracownia krawiecko-gobeliniarska

W pracowni krawiecko–gobeliniarskiej uczestnicy poznają różnorodne formy haftu. Najpopularniejszy jest haft gobelinowy – polegający na wypełnieniu pionowym, poziomym lub ukośnym ściegiem kanwy z gotowym projektem.  Wymaga ona dużej cierpliwości i dokładności. Inną formą haftu obecną w pracowni jest haft wstążeczkowy i krzyżykowy. 
Niedawno w pracowni pojawiła się nowa forma haftu – haft matematyczny i szybko zyskała spore grono miłośników. Technika polega na przeplataniu nitki wg. ściśle określonych figur i kierunków. Jedna z prac wykonana tą technika zdobywa III nagrodę na konkursie organizowanym przez ŚBRR. Nagrodę tę zdobył Paweł Mizerski ale technikę haftu matematycznego upodobali sobie tez inni uczestnicy. W pracowni krawiecko – gobeliniarskiej nie może zabraknąć także szycia, zarówno ręcznego jak i maszynowego. Spod ręki uczestników wychodzą maskotki tj. sowy, ślimaki, koty i myszki. W pracowni powstają także batiki. Jest to technika malarska, polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Dwie z uczestniczek zajmują się także tkactwem. Spod ich rąk wychodzą piękne gobeliny. Wszystkie prace w pracowni krawiecko – gobeliniarskiej powstają pod okiem instruktora – Katarzyny Karbownik.


 

Pracownia przyrodniczo-ceramiczna

Pracownia przyrodniczo–ceramiczna zajmuje się opieką nad zwierzętami. Uczestnicy dbają o wyżywienie swoich pupili, a także o czystość w akwarium.  Pracownia dba także o kwiaty doniczkowe oraz klomby przed placówką. Poza opieką nad fauną i florą PŚDS pracownia zajmuje się także tworzeniem pięknych rzeczy. Jak wskazuje nazwa pracowni podstawowym wyrobem jest ceramika. Uczestnicy tworzą z gliny swoje projekty, a następnie wypalają je w piecu i dekorują różnymi technikami zdobniczymi. W ten sposób powstają piękne talerze, doniczki, misy, a także anioły i różne zwierzątka. W pracowni powstają także płaskorzeźby i rzeźby kameralne. Tą trudną i czasochłonną techniką zajmuje się Mariusz Zieliński, który za swoje prace wielokrotnie otrzymywał nagrody. Spod jego ręki wychodzą drewniane maski, a także motywy roślinne i zwierzęce. W ostatnim czasie wielu uczestników, upodobało sobie technikę tworzenia obrazów w drewnie za pomocą wypalarki. W pracowni powstają także ramy do obrazów, drewniane donice, a także karmniki dla ptaków i budki lęgowe. Prace powstają pod kierunkiem Eweliny Bibańskiej


  

Pracownia kulinarna

W pracowni kulinarnej pod okiem instruktora Beaty Swat uczestnicy poznają tajniki sztuki kulinarnej. Uczą się przygotowywać proste potrawy oraz posługiwać się sprzętem kuchennym tj. kuchenka, piekarnik, mikser i zmywarka. Wraz z instruktorem dokonują zakupów w pobliskim sklepie. Uczestnicy mający dyżur w tej właśnie pracowni odbywają trening kulinarny polegający na przygotowywaniu posiłków zgodne z wcześniej ustalonym jadłospisem. Po skończonym posiłku dbają o czystość w kuchni – zmywają talerze oraz sztućce. Pracownia kulinarna jest jednocześnie kawiarenką, w której uczestnicy mogą wypić kawę, herbatę lub zjeść posiłek przyniesiony z domu.


 

Pracownia muzykoterapii i relaksacji

W PŚDS funkcjonuje także pracownia muzykoterapii, w której uczestnicy uczą się grać na instrumentach oraz śpiewać. Najpopularniejszymi instrumentami są gitary – klasyczna i elektryczna oraz keyboard. Także w tej pracowni uczestnicy przygotowują i ćwiczą swoje występy na konkursy i przeglądy piosenki. Najbardziej doświadczonym wokalistą wśród uczestników jest Piotr Makuchwielokrotny laureat przeglądów muzycznych.  Praca przy muzyce i z muzyką sprawia wszystkim dużo radości. Pracownia muzykoterapii jest także odpowiedzialna za występy teatralne – scenki pantomimiczne jasełka itp. W pracowni znajduje się stół do tenisa stołowego oraz piłkarzyki. Uczestnicy mają do dyspozycji szereg gier planszowych oraz puzzli. Talenty w pracowni muzykoterapii szlifuje wraz z uczestnikami instruktor Agnieszki Borowieckiej.

  


Pracownia komputerowa

W PŚDS funkcjonuje pracownia komputerowa. Jest ona przeznaczona wyłącznie do użytku uczestników. Wyposażona jest w trzy komputery z dostępem do Internetu. Uczestnicy podczas zajęć w pracowni oglądają filmy, słuchają muzyki, grają w gry internetowe oraz korzystają z portali społecznościowych i e-maila. W pracowni odbywa się również trening z zakresu obsługi komputera i Internetu prowadzony przez instruktora Agnieszkę Borowiecką.

  



Pracownia rehabilitacji

Pod okiem pielęgniarki Iwony Woźniak - Sieczkowskiej uczestnicy dbają o swoje zdrowie i kondycję. Każdy z nich ma dobrany odpowiednio do swojego schorzenia zestaw ćwiczeń. Zajęcia rehabilitacyjne odbywają się codziennie, a ich czas dostosowany jest do indywidualnych możliwości uczestnika.

Pracownia rehabilitacji wyposażona jest w szereg sprzętów:
- bieżnia, 
- rowerek stacjonarny
- rotory – ręczny i nożny, 
- orbitrek,
- fotel masujący, 
- siłownia


Dodatkowo w pracownia oferuje ćwiczenia na materacu oraz trampolinie. Wyposażenie obejmuje również sprzęt sportowy tj. piłka do siatkówki, kosza, ringo oraz rakiety do badmintona.